Od 1 lipca do 31 sierpnia 2026 roku mieszkańcy mogą składać wnioski o bon ciepłowniczy. 


Bon ciepłowniczy jest świadczeniem pieniężnym będącym wsparciem dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, które doświadczają skokowego wzrostu cen ciepła systemowego dostarczanego przez przedsiębiorstwa energetyczne na skutek wygaśnięcia z dniem 30 czerwca br. mechanizmu tzw. maksymalnej ceny dostawy ciepła.


Bon ciepłowniczy jest świadczeniem pieniężnym przysługującym korzystającemu z ciepła dostarczanego przez system ciepłowniczy na potrzeby ogrzewania przez przedsiębiorstwo energetyczne gospodarstwu domowemu:

  1. jednoosobowemu, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 3272,69 zł,
  2. wieloosobowemu, w którym wysokość przeciętnego dochodu na osobę nie przekracza kwoty 2454,52 zł.

Bon ciepłowniczy przyznaje się dwukrotnie, za wskazane okresy, w wysokości:

  1. za okres od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. jednorazowo:
    a. 500 zł – dla gospodarstwa domowego w przypadku, gdy jednoskładnikowa cena ciepła netto obowiązująca w rozliczeniach z odbiorcami ciepła w danej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym.
    b. 1000 zł – dla gospodarstwa domowego w przypadku, gdy jednoskładnikowa cena ciepła netto obowiązująca w rozliczeniach z odbiorcami ciepła w danej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym.
    c. 1750 zł – dla gospodarstwa domowego w przypadku, gdy jednoskładnikowa cena ciepła netto obowiązująca w rozliczeniach z odbiorcami ciepła w danej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym.
  2. za okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2026 r. jednorazowo:

    a) 1000 zł – dla gospodarstwa domowego w przypadku, gdy jednoskładnikowa cena ciepła netto obowiązująca w rozliczeniach z odbiorcami ciepła w danej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym
    b) 2000 zł – dla gospodarstwa domowego w przypadku, gdy jednoskładnikowa cena ciepła netto obowiązująca w rozliczeniach z odbiorcami ciepła w danej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym j
    c) 3500 zł – dla gospodarstwa domowego w przypadku, gdy jednoskładnikowa cena ciepła netto obowiązująca w rozliczeniach z odbiorcami ciepła w danej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym 

W przypadku gdy wysokość przeciętnego dochodu na osobę przekracza kryterium dochodowe bon ciepłowniczy przysługuje w wysokości różnicy między kwotą bonu ciepłowniczego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny dochód na osobę. W przypadku gdy wysokość bonu ciepłowniczego jest niższa niż 20 zł, bon ciepłowniczy nie przysługuje.


Wnioski o wypłatę bonu ciepłowniczego wnioskodawcy będą mogli składać w terminie:

od 1 lipca 2026 r. do 31 sierpnia 2026 r. za okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2026 r.

Na rozpatrzenie prawidłowo złożonego wniosku o wypłatę bonu przez wnioskodawcę gmina będzie miała 90 dni.


Bon ciepłowniczy gminy będą wypłacać niezwłocznie po jego przyznaniu przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz otrzymaniu dotacji celowej.


Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta bonu ciepłowniczego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.

Wnioski w ww. terminach będzie można składać

  • osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bukownie, 32-332 Bukowno, ul. Wojska Polskiego 3,
  • nadać w placówce pocztowej operatora pocztowego,
  • poprzez platformę ePUAP
  • przez aplikację mObywatel.

Pełna treść informacji wraz z wzorem zaświadczenia i wnioskiem dostępna jest na stronie BIP Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bukownie pod adresem: